Mediáció
A mediáció legalapvetőbb lényege, hogy a felek között kialakult konfliktust és a konfliktusból fakadó kommunikációs problémákat egy harmadik, semleges, pártatlan fél segítsen megoldani. Erre sokszor szükség lehet, hiszen a különböző problémák esetében gyakran előfordul, hogy a felek nem tudnak megegyezésre jutni. Támogatlak a mediáció során, hogy megértsétek egymás szempontjait, és közösen konstruktív megoldásokat találjunk a problémákra.
Veress Hilda
Miben segít a mediáció?
A mediáció rendkívül hatékony eszköz a konfliktusok kezelésére, mivel lehetőséget ad a feleknek arra, hogy saját életüket és döntéseiket maguk irányítsák. Ezáltal a mediáció segít abban, hogy a felek közötti kommunikáció és együttműködés javuljon, ami hosszú távon békésebb és fenntarthatóbb megoldásokhoz vezethet. A mediátor feladata, hogy irányítsa és segítse a feleket a konfliktus megoldásában. Ő nem csupán egy közvetítő, hanem egy olyan szakember, aki segít a feleknek megérteni egymás szempontjait, és közösen konstruktív megoldásokat találni a problémákra. Emellett a mediátor felelős az eljárás biztonságos és tisztelettudó légkörének fenntartásáért is.
Milyen mediácóval tudlak támogatni?
Válási mediáció
A válási mediáció során olyan párokkal dolgozom együtt, akik már döntöttek arról, hogy külön utakon folytatják, ugyanakkor szeretnék, ha a válás minél egyszerűbb, gyorsabb és fájdalommentesebb lenne.
Párkapcsolati mediáció
A párkapcsolati mediáció keretein belül a párral több alkalommal találkozom (személyesen vagy online) és az általuk hozott konkrét témákban segítek megállapodásra jutni.
Családi mediáció
A családi mediációban a felek egyenrangú megállapodására törekszem, amely hosszú távon segíteni tudja, hogy békésen, minden érintettnek megfelelő hozzáállással tudjanak együttélni.
Mediációs eljárás alapelvei
- Független és pártatlan mediátorként irányítom az üléseket, biztosítva a résztvevők egyenlő bánásmódját és érdekeinek figyelembevételét.
- Nem döntök és nem ítélkezem, hanem segítek az egyezség elősegítésében.
- Mindenki érdekeit figyelembe véve arra törekszem, hogy elfogadható és betartható megállapodás szülessen a felek között.
- Az egyenrangú felek részvételével zajló mediáció önkéntes és titoktartási kötelezettséggel jár.
- A résztvevőknek lehetőségük van szünetet kérni. A kommunikáció során kerüljük a sértő kifejezéseket.
- A mediáció célja a jövőbeli megoldások megtalálása a közös érdekek alapján.
Miért válassz engem?
Széleskörű tapasztalat
Széleskörű tapasztalattal rendelkezem és folyamatosan képzem magam a legújabb módszerek és technikák terén.
Megoldásorientált szemlélet
Célom, hogy konkrét és fenntartható megoldásokat találjunk a konfliktusokra, amelyek hosszú távon segítik a felek közötti harmonikus együttműködést.
Empatikus hozzáállás
Fontosnak tartom az empátiát és a pártatlanságot és hogy minden résztvevő érezze, hogy értékelt és támogatott.
Gyakran ismételt kérdések
Mi a mediáció menete?
0. A döntés meghozatala
Először is el kell döntenetek, hogy pereskedés helyett a mediációt választjátok-e? A mediáció egy önkéntes eljárás, melynek megindításához valamennyi fél beleegyezése szükséges.
1. Megkeresés
Az egyikőtök (vagy mindkettőtök) felkeres, mint mediátort telefonon, e-mailben vagy a veresshilda.com honlapon elérhető módokon, hogy segítséget kérjen a vitás ügyetekben való közvetítésre.
2. Tájékoztatás
A felkeresést követően én, mint mediátor tájékoztatást kérek az engem felkereső féltől/felektől a vita tárgyáról (válás, párkapcsolati konfliktus, családi vita stb.).
3. Időpont kiválasztása
Közösen megállapodunk egy mindkét (vagy akár több) fél és számomra, mint mediátor számára is megfelelő személyes találkozóban.
4. Megbízás
A személyes találkozón Ti, a felek és én, mint a mediátor, megbeszéljük mit szeretnének elérni a mediációs beszélgetéseken, majd az egyeztetést követően megbízási szerződést kötünk egymással, melyben közvetítéssel bíztok meg mediátorként vitás ügyetekben.
5. Konfliktus feltárása, egyeztetés
Ezt követően feltárjátok a problémátokat, konfliktusotokat, vitátokat nekem, mint mediátorotoknak. Mediátorként valamennyi fél számára egyenlő bánásmódot, időt, meghallgatást, pártatlanságot, ítélkezésmentességet biztosítok.
6. Egyéni ülés
Amennyiben a helyzet megkívánja, akár egyénileg, négyszemközt is beszélek valamennyi féllel. Az ilyen külön beszélgetéseken elhangzottakból a következő ülésre kizárólag csak azt visszük be, amit Te, aki azt megosztottad velem, kifejezetten szeretnél, hogy a legközelebbi ülésre bevigyük.
7. Titoktartás
A mediátort minden esetben titoktartás kötelezi, így engem, mint mediátort később sem lehet az üggyel kapcsolatosan – amennyiben bűncselekmény nem történt – egy esetleges perbe tanúként bevonni.
8. Időintervallum
A mediációs ülések hossza változó, de legfeljebb 3 óra lehet alkalmanként. A mediációs ülések száma a vita összetettségén, bonyolultságán, valamint a hozzáállásotokon nagyban múlik, maximum azonban 4 hónapot vesz igénybe. Egyes esetekben nem sikerül az első alkalommal közös megállapodásra jutni. Amennyiben Ti, érintettként láttok esélyt a jövőbeli megegyezésre, akkor javasolt a további közvetítői megbeszéléseken való részvétel.
9. Megállapodás
A mediációs ülésen született megállapodást mediátorként írásba foglalom, az így született egyezség a téma típusától függően ügyvédi, vagy közjegyzői ellenjegyzéssel ellátható, amennyiben ez szükséges. Az egyezséggel lényegesen lerövidíthetők egyes bírósági eljárások (pl. válás esetén), vagy elkerülhetőek a későbbi pereskedések.
10. Megállapodás nélkül
Amennyiben nem látjátok a megállapodás esélyét, vagy kizártnak gondoljátok, úgy további alkalmakra nem kerül sor, és egy hosszabb bírósági per keretében kereshettek jogorvoslatot vitás ügyetekre, ebben az esetben a perhez ügyvédi segítséget szükséges kérnetek.
+1. Utókövetés
Amennyiben megállapodás jön létre, a mediációs ülés(ek) után bizonyos időszakot követően (hacsak másképp nem rendelkeztek) mediátorként érdeklődöm arról, hogy a megállapodás működőképesnek bizonyul-e.
Hol zajlik a mediáció?
A mediáció online vagy személyesen zajlik előre egyeztetett időpontban és helyszínen.
● Online (Skype/Zoom/Viber/Messenger)
● Személyes (Székesfehérvár/Budapest)
Melyek a mediáció fő szabályai?
● A mediációs eljárást független és pártatlan mediátorként én vezetem.
● Mediátorként nem döntök, nem ítélkezem.
● Mediátorként nem vagyok elfogult, egyikőtök álláspontját sem fogom előtérbe helyezni a másikkal szemben, mindkettőtök érdekét szem előtt tartom.
● Mediátorként arra törekszem, hogy a jövőre nézve hozzunk létre egy olyan megállapodást, mely mindkettőtök számára megfelelő, elfogadható és betartható.
● A mediációs eljárásban egyenrangú felekként vesztek részt.
● A mediáción való részvétel önkéntes (ha bíróság/hatóság rendelte el a mediációt, akkor ott is csak az első alkalmon történő megjelenést írják elő).
● Mediátorként titoktartás köt (mediátor nem idézhető bíróságra/hatósági meghallgatásra).
● A résztvevők később bírósági/hatósági eljárás során nem hivatkozhatnak a mediációban elhangzottakra.
● Nem járulok hozzá semmilyen kép és hangfelvétel készítéséhez.
● A mediáció alatt kérem, kapcsoljátok ki/némítsák le telefonjaitokat.
● A mediáció során nem minősíthetitek egymást sem és engem sem, nem használunk bántó, sértő, másikat negatívan minősítő kifejezéseket.
● Bármelyikőtök kérhet szünetet.
● Tartsátok kérlek szem előtt, hogy a mediáció nem párterápia, nem a múlt sérelmein rágódunk, hanem a jövő megoldásait keressük együtt.
● Együtt határozzátok meg azokat a témákat, amelyekre a közös érdekeiteket figyelembe véve megoldást szeretnétek találni.
Van-e titoktartási kötelezettsége a mediátornak?
Van titoktartási kötelezettsége a mediátornak. A mediátor nem oszthatja meg a mediáció során hallott információkat harmadik féllel, és nem idézhető bíróságra vagy hatósági meghallgatásra az ott elhangzottakra.
Milyen problémák esetén ajánlott a mediáció?
A mediáció számos probléma esetén ajánlott, például családi viták, munkahelyi konfliktusok, üzleti viták vagy akár szomszédok közötti ellentétek megoldására. Bármilyen olyan helyzetben, ahol a felek hajlandóak együttműködni a konfliktus békés megoldása érdekében, a mediáció hatékony eszköz lehet.
Az együttműködés kulcsfontosságú
A válási esetek egy részénél előfordulhat, hogy a két fél közül az egyik nem biztos abban, hogy el akar-e válni. Ennek az érzésnek a tisztázása fontos, hogy nem a mediátor feladata, hanem a pszichológusé, a terapeutáé, vagy más segítő szakmabelié. A komplex segítségnyújtás érdekében a családi konfliktusok esetében együttműködöm családjogász, pszichológus/terapeuta végzettségű szakemberekkel, továbbá mediátor kollégákkal is, a családi problémák megoldása érdekében.